REKLAMA

Jaśniejszy blask Sukiennic. Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Krakowie

Wnętrza Publiczne 1/2012 | 23 kwi 2014 08:30 0

Dzięki środkom unijnym co roku kolejne zabytki odzyskują blask. Gruntowny remont Galerii Sztuki Polskiej XIX wieku, mieszczącej się w krakowskich Sukiennicach, był jedną z największych inwestycji konserwatorskich w Europie. Jej wartość przekroczyła 9 milionów euro, z czego ponad 5 mln pochodziło ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego.

  • Galeria Sztuki Polskiej XIX wieku w Krakowie

   Lokalizacja: Kraków
   Autorzy projektu: projekt wielobranżowy - Studio Architektoniczne Archecon pod kierunkiem prof. arch. Andrzeja Kadłuczki
   Autor projektu wnętrz: prof. Jacek Cupryś
   Prace wykonawcze: Integer
   Inwestor: Muzeum Narodowe w Krakowie
   Oddanie do użytku: wrzesień 2010 r.
   Koszt prac budowlano-konserwatorskich: 44,5 mln zł

 • Złożoność zadania

  Paweł Melka, główny specjalista ds.inwestycji w firmie Integer

  Realizacje tego typu zawsze niosą ze sobą pewne trudności. Należy pamiętać, że mieliśmy do czynienia z obiektem zabytkowym, co już samo w sobie jest pewnego rodzaju problemem. Nasze zadanie polegało na wyposażeniu budynku Sukiennic w najnowocześniejsze instalacje z jednoczesnym zachowaniem jego dawnego charakteru. Prace, jak zawsze w takim wypadku, odbywały się pod ścisłym nadzorem konserwatora zabytków. W tym wypadku dodatkowo poprzedzono je wykonaniem pełnego zakresu odkrywek i badań konserwatorskich zabytkowej substancji budynku. Całe szczęście mamy na na swoim koncie renowację kilkuset obiektów i zespołów architektonicznych. Do Sukiennic wchodziliśmy z niemałym doświadczeniem, co zresztą widać po osiągniętym efekcie.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!