REKLAMA

Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

Wnętrza Publiczne 2/2013 | 13 sty 2014 10:44 0

Muzeum Historii Żydów Polskich to jeden z tych budynków, na które mieszkańcy stolicy i wielu Polaków czekali od lat. Otwarty w kwietniu 2013 roku gmach jest przykładem architektury stworzonej z wyczuciem, ale zarazem ekspresyjnej w formie. Obiekt, który opowiada i zarazem interpretuje historię, stał się perłą warszawskiego krajobrazu.

Dzieło Rainera Mahlamakiego zostało zlokalizowane przy ulicy Anielewicza 6 w Warszawie. Od momentu ogłoszenia konkursu do zakończenia budowy minęło niemal 8 lat. W tym czasie powstał imponujący obiekt o powierzchni użytkowej wynoszącej 12.800 m2. Jego budowa oraz wyposażenie kosztowały ok. 200 mln zł.

W tym projekcie konieczne było światło. Naturalny blask, który rozjaśniłby otoczenie i wydobył nowe tony z przygaszonego tła. Wymyśliliśmy świetliste Muzeum. Projekt nawiązuje do tysiąca lat obecności Żydów w Polsce, przerwanej Zagładą. Już od wejścia widać prostą bryłę, przeciętą szerokim pęknięciem. Symbolicznie umieszczoną dokładnie na wprost pomnika - opowiada o swoim projekcie Rainer Mahlamaki, główny architekt z Lahdelma&Mahlamäki Oy Architects.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!