Istotą ognia jest ruch. Projekt jest próbą uchwycenia tego ruchu, dynamiki, zmienności. Miedź na elewacji została pokryta lakierem HDP, żeby powstrzymać patynowanie i zachować grę światła w dzień i w nocy. Półprzejrzysty sufit oparty jest na trójkątnej , nieregularnej siatce. Posadzka z granitowej kostki przechodzi płynnie z zewnątrz do wnętrza budynku. Wszystkie te elementy podporządkowane są pierwotnej idei oraz wynikającej z niej geometrii budynku – ściany otaczające budynek są ogniste, środek – posadzka i ściany wewnętrznego trzonu instalacyjnego – czarne i wypalone.
-
Muzeum Ognia w Żorach
Adres budynku: Żory ul. Katowicka 1
Autorzy OVO Grąbczewscy Architekci: Barbara Grąbczewska, Oskar Grąbczewski.Zespół projektowy: Beata Kosok, Marta Musiał, Agnieszka Krzysztonek, Martyna Wojtuszek
Powierzchnia terenu: 5271 m²
Powierzchnia zabudowy: 386 m²
Powierzchnia użytkowa: 642 m²
Powierzchnia całkowita: 707 m²
Kubatura: 1677 m³
Projekt: 2009-2013
Realizacja: 2010-2015
Koszt inwestycji: 8 000 000 PLN
Architektura wnętrz: OVO Grąbczewscy Architekci
Architektura krajobrazu: OVO Grąbczewscy Architekci
Konstrukcja: Ewa Cylupa i Lucjan Cylupa (I etap), Marek Szmigielski (II etap)
Generalny wykonawca: Voyage Sp. z o.o.
Wystawa multimedialna: Ad Venture Multimedialne Muzea
Inwestor: Gmina Żory (I etap projektu) , Nowe Miasto Sp. z o.o.
-
Oskar Grąbczewski, właściciel pracowni architektonicznej OVO-Grąbczewscy
Wnętrze i zewnętrze w naszym zamyśle tworzą jedną całość, którą dopełni planowany obecnie wzdłuż drogi krajowej Ogród Ognia – miejsce przeznaczone pod prezentacje artystyczne.Szczerze mówiąc, ostateczna funkcja budynku powstała później niż jego forma.Postawione przed nami zadanie projektowe było następujące: stworzyć budynek, który będzie stanowił wizytówkę Żor, stanie się symboliczną bramą do miasta i będzie służył jego promocji.Dopiero analiza nazwy i historii miasta Żory pomogła nam znaleźć rozwiązanie. Okazało się ,że źródłosłów nazwy miasta, oznaczający „żar”, „pogorzelisko” nie jest przypadkowy. Podobnie jak inne słowiańskie miasta i osady o podobnej genezie nazwy (Praha, Praga, Żar) Żory powstały na miejscu wypalanego lasu. Co więcej – miasto w historii nawiedzały liczne pożary, z których najtragiczniejszy wydarzył się 11 maja 1702 roku. Zginęła wtedy połowa mieszkańców miasta , a na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono coroczne religijne uroczystości, które z czasem przerodziły się w święto miasta.
4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!