REKLAMA

Muzeum Ognia w Żorach

ps | 04 marz 2016 10:42 0

Budynek, który powstał na potrzeby Muzeum Ognia, swoim wyglądem, poprzez swoją architekturę oraz mieszczącą się w nim multimedialną ekspozycję, stara się zinterpretować i zanalizować zjawisko ognia w aspekcie naukowym, kulturowym, społecznym i artystycznym.

Istotą ognia jest ruch. Projekt jest próbą uchwycenia tego ruchu, dynamiki, zmienności. Miedź na elewacji została pokryta lakierem HDP, żeby powstrzymać patynowanie i zachować grę światła w dzień i w nocy. Półprzejrzysty sufit oparty jest na trójkątnej , nieregularnej siatce. Posadzka z granitowej kostki przechodzi płynnie z zewnątrz do wnętrza budynku. Wszystkie te elementy podporządkowane są pierwotnej idei oraz wynikającej z niej geometrii budynku – ściany otaczające budynek są ogniste, środek – posadzka i ściany wewnętrznego trzonu instalacyjnego – czarne i wypalone. 

 • Muzeum Ognia w Żorach

  Adres budynku: Żory ul. Katowicka 1
  Autorzy OVO Grąbczewscy Architekci: Barbara Grąbczewska, Oskar Grąbczewski.
  Zespół projektowy: Beata Kosok, Marta Musiał, Agnieszka Krzysztonek, Martyna Wojtuszek
  Powierzchnia terenu: 5271 m²
  Powierzchnia zabudowy: 386 m²
  Powierzchnia użytkowa: 642 m²
  Powierzchnia całkowita: 707 m²
  Kubatura: 1677 m³
  Projekt: 2009-2013
  Realizacja: 2010-2015
  Koszt inwestycji: 8 000 000 PLN
  Architektura wnętrz: OVO Grąbczewscy Architekci
  Architektura krajobrazu: OVO Grąbczewscy Architekci
  Konstrukcja: Ewa Cylupa i Lucjan Cylupa (I etap), Marek Szmigielski (II etap)
  Generalny wykonawca: Voyage Sp. z o.o.
  Wystawa multimedialna: Ad Venture Multimedialne Muzea
  Inwestor: Gmina Żory (I etap projektu) , Nowe Miasto Sp. z o.o.
 • Oskar Grąbczewski, właściciel pracowni architektonicznej OVO-Grąbczewscy

   

  Wnętrze i zewnętrze w naszym zamyśle tworzą jedną całość, którą dopełni planowany obecnie wzdłuż drogi krajowej Ogród Ognia – miejsce przeznaczone pod prezentacje artystyczne.
   
  Szczerze mówiąc, ostateczna funkcja budynku powstała później niż jego forma.
   
  Postawione przed nami zadanie projektowe było następujące: stworzyć budynek, który będzie stanowił wizytówkę Żor, stanie się symboliczną bramą do miasta i będzie służył jego promocji.
   
  Dopiero analiza nazwy i historii miasta Żory pomogła nam znaleźć rozwiązanie. Okazało się ,że źródłosłów nazwy miasta, oznaczający „żar”, „pogorzelisko” nie jest przypadkowy. Podobnie jak inne słowiańskie miasta i osady o podobnej genezie nazwy (Praha, Praga, Żar) Żory powstały na miejscu wypalanego lasu. Co więcej – miasto w historii nawiedzały liczne pożary, z których najtragiczniejszy wydarzył się 11 maja 1702 roku. Zginęła wtedy połowa mieszkańców miasta , a na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono coroczne religijne uroczystości, które z czasem przerodziły się w święto miasta.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!