REKLAMA

Muzeum Riverside. Nad brzegiem rzeki

Wnętrza Publiczne 1/2013 | 20 marz 2014 14:03 0

Od niedawna Glasgow ma nową atrakcję turystyczną – Muzeum Transportu. To arcydzieło sztuki architektonicznej, w którym pokazywane są osiągnięcia z dziedziny inżynierii transportowej. W ten sposób powstał swoisty pomnik dziedzictwa historycznego Glasgow. Projekt obiektu stworzyło biuro architektoniczne Zaha Hadid Architects.

  • Wpisane w pejzaż miasta

   zh.jpg
   zh.jpg

    

   Zaha Hadid, Zaha Hadid Architects
   Riverside Museum powstało na podwalinach wielkiej przemysłowej przeszłości Glasgow, stając się integralną częścią nowoczesnego miasta. Historia Glasgow jest głęboko powiązana z historią rzeki Clyde i oba te elementy – miasto oraz rzeka – wpłynęły na wygląd muzeum. Chciałam, aby budynek odzwierciedlał znaczenie swojej lokalizacji, umożliwiając innowacyjne i inspirujące eksponowanie wyjątkowej kolekcji. Opływowa konstrukcja budynku kontynuuje bogate lokalne tradycje inżynierskie: jest to demonstracja i celebracja umiejętności oraz pasji lokalnych inżynierów i wykonawców, którzy pomogli powołać to miejsce do życia. Architektura była w tym wypadku narzędziem badania przyszłych możliwości i jednoczesnego odkrywania kulturowych podwalin określających miasto.
 • Muzeum Riverside

  Lokalizacja: Glasgow, Szkocja
  Autorzy projektu: Zaha Hadid Architects (kierownik projektu: Jim Heverin, architekt: Johannes Hoffmann)
  Inwestor: miasto Glasgow
  Okres realizacji: 2004-2011 rok
  Oddanie do użytku: 2011 rok
  Powierzchnia: 11.300 m2 (powierzchnia podłóg, bez piwnic), 6.600 m2 (powierzchnia wystawowa z przestrzenią publiczną i kawiarniami)

1 komentarz. Skomentuj!