REKLAMA

Nowa koncepcja zespołu budynków dydaktycznych Akademii Muzycznej w Krakowie

Redakcja PropertyDesign.pl | 05 kwi 2017 10:46 0
Wizualizacja dziedzińca fot. mat. architektów

Pracownia TENTA Architekci (Mariusz Pawlus, Elżbieta Hellstein) i Kiewel/Janus zdobyła II nagrodę w konkursie na opracowanie koncepcji nowego zespołu budynków dydaktycznych Akademii Muzycznej w Krakowie. Nadrzędnym celem dla projektantów, było stworzenie miejsca o bardzo wysokiej jakości i komforcie akustycznym – zarówno dla jego wnętrza, jak i zewnętrza oraz zachowanie zastanej zieleni.

Okalając budynkiem rosnące pośrodku drzewa, udało się stworzyć wnętrze urbanistyczne, które w przyszłości stanowić może kontynuację i zakończenie parku Miasta Muzyki. Obecnie projektowane miejsce musi zatem antycypować przyszłe potrzeby dużo większego kompleksu. Dzięki swojej formie bryła budynku staje się bramą, zapraszającą studentów i nauczycieli – ale także zapalonych melomanów i przypadkowych przechodniów – do wejścia na teren przyszłego Miasta Muzyki.

Forma architektoniczna powstała jako odciśnięcie bryły sali koncertowej w prostopadłościanie i wyniesienie jej wzwyż, co wyróżnia tę część przestrzeni jako sferę sacrum. Odciśnięcie to tworzy przedpole niejako „w budynku”, rozrywając go i dzieląc na poszczególne funkcje, sale prób, sale koncertową oraz część dydaktyczną. Miejsca o większym znaczeniu akustycznym zostały oddzielone od hałaśliwych torów kolejowych bryłą uczelni, która pełni rolę ekranu akustycznego.

Zobacz wszystkie zdjęcia koncepcji nowego zespołu budynków dydaktycznych Akademii Muzycznej w Krakowie.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!