REKLAMA

Platforma widokowa Trollstigen w Rauma

Wnętrza Publiczne 2/2013 | 14 sty 2014 15:04 0

Ponoć zakochani widzą trole... Zakochani w Norwegii, rzecz jasna. A jak tu się nie zakochać, mając przed oczami zapierające dech w piersiach górskie krajobrazy? Na przykład takie, które możemy obserwować z tarasów widokowych Trollstigen, obiektu zaprojektowanego przez pochodzące z Oslo biuro Reiulf Ramstad Architects.

Trollstigen (czyli Droga Troli) to jedna z największych norweskich atrakcji turystycznych – szlak spektakularnie wijący się pośród wzniesień. Mocno poskręcane serpentyny drogi tworzą naprawdę oszałamiający widok, dlatego nie brakuje chętnych, aby go oglądać. Budowla zaprojektowana przez RRA ma ułatwić turystom to zadanie. Zanim jednak udało się ją zrealizować, sami architekci musieli uporać się z trudnym wyzwaniem stworzenia budynku w wymagających klimatycznie i topograficznie warunkach.

Obiekt o powierzchni 1.200 m2 został oddany do użytku w 2012 roku. Przy wznoszeniu konstrukcji takiej jak ta, zawsze pojawiają się jakieś problemy. Mieliśmy na przykład trudności z transportem materiałów budowlanych. Ze względu na ekstremalne warunki pogodowe i kłopot z dostępem do sprzętu większość komponelementów musiała być dostarczana na miejsce docelowe helikopterem. Dla nas jako architektów najważniejszym wyzwaniem stało się stworzenie wystarczająco stabilnej, bezpiecznej struktury, która w efekcie stanie się konstrukcją prostą i elegancką - stwierdził Reiulf D. Ramstad, twórca tego niezwykłego projektu.

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!