Aby wyjść naprzeciw oczekiwaniom przedstawicieli każdego z pokoleń niezbędne jest pochylenie się nad różnicami między nimi… Ale czy na pewno? Może warto zacząć od tego, co ich łączy. Bardzo wiele mówi się o ogromie różnic pomiędzy „statecznymi” baby boomersami a „niepokornymi” millenialsami, zapominając o tym, że pewne potrzeby są uniwersalne i niezmienne mimo upływu lat. Chodzi tu głównie o kwestie związane z ergonomią pracy, ale nie tylko – podkreśla Mateusz Laskowski, członek zarządu Forbis Group.
Zobacz też: Przyjazna i inspirująca przestrzeń - zobacz wnętrza siedziby Blue Media
Dobrym przykładem takiego uniwersalnego trendu w projektowaniu biur jest np. Biophilic Design, czyli tworzenie przestrzeni z uwzględnieniem natury – jej elementów, ale i procesów. Bazuje on na ludzkiej potrzebie kontaktu z naturą i jego wpływu na samopoczucie. W centrum takich „zielonych” projektów zawsze jest człowiek – troska o jego zdrowie oraz komfort – bez względu na wiek – podkreśla Mateusz Laskowski.
Biuro mądrze zaprojektowane
Współczesne trendy w projektowaniu biur, takie jak obcobrzmiące „Activity Based Working”, mimo, że kojarzą się z mocno innowacyjnymi modelami pracy, tak naprawdę mogą sprzyjać integracji międzypokoleniowej. W gruncie rzeczy chodzi o elastyczność i możliwość pracy w warunkach zgodnych z indywidualnymi potrzebami. Mając jednak na uwadze komfort przedstawicieli każdego z pokoleń, nie powinno się tych rozwiązań traktować „zerojedynkowo”.
To też Cię zainteresuje: Nowoczesne biuro i dynamiczny styl w zabytkowym wnętrzu - zobacz biuro Lloyd Properties
Pokolenie X, przyzwyczajone do struktur hierarchicznych, oczekuje stałości i przewidywalności w pracy. Wolą mieć przypisane stanowisko, w przeciwieństwie do Millenialsów, którzy często preferują pracę w otwartych strukturach i przestrzeniach. Mądrze zaprojektowane biuro może połączyć obie te potrzeby, czerpiąc z nurtu ABW oraz tradycyjnych rozwiązań. Chcąc stworzyć nowoczesną, elastyczną przestrzeń, nie musimy „zabierać” biurek wszystkim pracownikom, ale zadbajmy o atrakcyjne przestrzenie wspólne sprzyjające spotkaniom i integracji – mówi ekspert Forbis Group.
Wielopokoleniowa przestrzeń w duchu Agile
Innym trendem w aranżacji współczesnych biur jest Agile. Jego założenia powstały na potrzeby programistów – czy możliwe jest, zatem, by w jakikolwiek sposób skorzystały z nich biura międzypokoleniowe? Ciężko jest wyobrazić sobie pracowników przyzwyczajonych do tradycyjnych modeli w modularnych, dynamicznych przestrzeniach, zakładających ciągłe wprowadzanie zmian i ulepszeń.
Czytaj także: Naturalna kolorystyka i funkcjonalne rozwiązania - nowe biuro Natural Pharmaceuticals
Oprócz ogromnego dynamizmu i modularności, biura zaprojektowane w duchu Agile zakładają także stałą wymianę wiedzy i przedkładają ludzi i interakcje ponad procesy i narzędzia. Te dwie cechy sprawiają, że przestrzenie takie sprzyjają integracji i wzajemnemu inspirowaniu się. Siłą wielopokoleniowych biur jest właśnie możliwość czerpania z doświadczenia innych pracowników – życiowego, i biznesowego w przypadku pracowników 50+, technologicznego – w przypadku najmłodszych członków załogi. Warto zatem zastanowić się nad elementami agile w naszej wielopokoleniowej, biurowej przestrzeni – podkreśla Mateusz Laskowski z Forbis Group.
- projektowanie biur
- nowoczesne biuro
- przestrzeń biurowa
- siedziba firmy
- przestrzeń biura
- wielopokoleniowa przestrzeń
4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!