REKLAMA

Kompozyt - skąd bierze swoje właściwości?

Redakcja Archiconnect.pl | 03 sie 2018 10:13 0

Ze względu na swoje właściwości - wytrzymałość, estetykę i elegancję, materiały kompozytowe cieszą się coraz większą popularnością. Jak się jednak okazuje, kompozyt kompozytowi nierówny. Czym więc kierować się przy jego wyborze?

Kompozyty stosowane są do produkcji blatów kuchennych, stołów czy parapetów, jak również wanien i umywalek łazienkowych. W zależności od rodzaju, powstają z mieszanki minerałów ze spoiwem, z żywic akrylowych lub poliestrowych oraz stałych wypełniaczy. Obecna technologia wpływa na możliwość modyfikowania surowców w pożądany sposób, dzięki czemu otrzymujemy żywice bardziej odporne mechanicznie oraz o lepszych parametrach przetwórczych. W połączeniu z możliwością nadawania dowolnych kształtów, kompozyt dostarcza bardzo ciekawe rozwiązania. Taki proces wymaga szczególnej precyzji. Pozwalają na to nowoczesne maszyny, których dokładność cyfrowego obrabiania mierzona jest w setnych częściach milimetra.

Najważniejsze jest jednak ostateczne, ręczne wykończanie wyrobów. Wykwalifikowani rzemieślnicy precyzyjnie polerują produkt, np. umywalkę, nadając jej powierzchni niezwykłą gładkość i wysoki połysk. - Taka praca zajmuje nawet kilka godzin i świadczy o jakości produktu. Żadna maszyna nie zrobi tego tak dokładnie, jak człowiek – mówi Marcin Kapala, dyrektor zarządzający marki KAPPALA.

Zobacz też: Eko design - wykładziny z rybackich sieci i butelek PET

Co świadczy o odporności kompozytu?

Kompozyt jest materiałem bardziej elastycznym niż ceramika, a przez to mniej podatnym na pęknięcia czy odpryski. Jest zdecydowanie bardziej odporny udarowo niż klasyczna ceramika. Wszystko za sprawą połączenia żywicy polimerowej ze stałym wypełniaczem. Taki zabieg wykonany w ściśle określonych proporcjach pozwala na uzyskanie wytrzymałego, a jednocześnie sprężystego surowca. Ponadto zastosowanie specjalnie modyfikowanej powierzchni zewnętrznej gwarantuje, że np. umywalki z takiego kompozytu będą mniej podatne na zarysowania oraz bardziej odporne na odbarwienia niż inne produkty z konglomeratów.

Umywalki kompozytowe są wyjątkowo miłe w dotyku. W przeciwieństwie do kamienia czy ceramiki, posiadają wyjątkowo gładką powierzchnię i dlatego łatwo się je czyści. Nie posiadają mikrootworów, zwanych porami, dzięki czemu są w naturalny sposób antybakteryjne. Dlatego też, w odróżnieniu od klasycznej ceramiki, często wykorzystuje się je w branży medycznej. Co więcej efektownym i ekskluzywnym wyglądem umywalek kompozytowych możemy cieszyć się bez obaw przez długie lata. Są bowiem odporne nie tylko na środki chemiczne czy codzienne użytkowanie, ale także na wysoką temperaturę (do 100°C). Co ważne, można je naprawiać właściwie bezśladowo (ewentualne ubytki uzupełnia się materiałem, a następnie szlifuje i poleruje). Można również, w dowolnym momencie, wypolerować całą umywalkę, by szybko przywrócić jej pierwotny blask.

To też Cię zainteresuje: Inteligentny dom - apartament pokazowy już działa w Warszawie

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!