REKLAMA

Łazienka przyjazna dzieciom - o tym trzeba pamiętać!

Redakcja Archiconnect.pl | 29 maj 2019 10:30 0

Łazienka przyjazna dziecku to nie tylko kolorowe zabawki umilające czas kąpieli. Liczy się przede wszystkim bezpieczeństwo i dobór odpowiednich rozwiązań sanitarnych, które sprawią, że kilkulatek stanie się bardziej zaradny. Na co w szczególności zwrócić uwagę?

Zanim przystąpimy do aranżacji pomieszczenia, zastanówmy się, z jakimi trudnościami musi zmierzyć się nasz kilkulatek. Spojrzenie na świat oczami dziecka często otwiera oczy dorosłym. Jesteśmy w stanie z jednej strony dostrzec wyzwania, z drugiej – zagrożenia.  

Wysokość urządzeń sanitarnych, która musi być dostosowana do wzrostu dziecka. Standardowo miska ustępowa montowana jest na wysokości ok. 43 cm od podłogi. Z kolei zalecana wysokość dla dzieci w wieku do 3 lat to 26 cm, a od 3 do 11 roku życia – około 32 cm. Rynek oferuje wiele rozwiązań, które umożliwiają najmłodszym swobodne korzystanie z toalety. Warto zwrócić uwagę na dedykowane rozwiązania, np. stelaż podtynkowy do WC stojącego dla dzieci czy terminal WC z regulacją wysokości ceramiki. Dzięki temu z toalety mogą korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci. Warto pomyśleć także o stelażach wyposażonych w elektroniczny system spłukujący lub z możliwością montażu uchwytów – radzi Aleksandra Drozdalska, ekspert firmy TECE.

Zobacz też: Kolorowy cyrk w pokoju dziecka - sam możesz to zrobić!

Większym wyzwaniem może okazać się natomiast montaż umywalki na wysokości dostosowanej do wzrostu dziecka. Takie rozwiązanie nie do końca będzie dobrym pomysłem ze względu na dorosłych użytkowników. Dlatego w tym przypadku warto zaopatrzyć się w specjalny podest, dzięki czemu ułatwimy kilkulatkowi dbanie o higienę i samodzielność podczas korzystania z łazienki.

Prysznic czy wanna dla malucha?

Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety. Decydując się na natrysk zwróćmy uwagę na brodzik – dobrze, gdy jest niski, a jego powierzchnia pokrywa antypoślizgowa powłoka. Niezwykle praktycznymi rozwiązaniami są uchwyty zamontowane na wysokości dostosowanej do wzrostu dziecka, a także wszelkiego rodzaju siedziska. Pamiętajmy, że w przypadku kabiny bez brodzika niezbędny będzie montaż odpowiedniego odwodnienia liniowego. Usunięcie zbędnych progów, a co za tym idzie zachowanie jednego poziomu posadzki, zapobiega potknięciom oraz upadkom. Zwróćmy uwagę na to, czy rynny i ruszty nie posiadają ostrych krawędzi – radzi ekspert firmy TECE.  

To też Cię zainteresuje: Wyjątkowy pokój dziecka: zobacz propozycje Moniki Buśko-Kuś

Niezwykle ważnym elementem jest samodzielne ustawienie odpowiedniej temperatury wody. Dlatego sprawdzonym pomysłem będą baterie z funkcją termostatyczną.

Kolorowa łazienka

Aranżując łazienkę dla dzieci miejmy na uwadze, że maluchy znacznie chętniej przyswajają wiedzę, gdy stymuluje się je wykorzystując kontrastujące ze sobą barwy. Możemy zaakcentować za pomocą wyrazistych kolorów tylko konkretne miejsca lub urządzenia. Doskonałym pomysłem dla dzieci uczących się korzystania z toalety „dla dorosłych” będzie wybór przycisków spłukujących w fantazyjnych barwach, np. w czerwieni, pomarańczy czy zieleni. Okrągłe przyciski zaintrygują dziecko kształtem i kolorem. Dzięki temu nasze pociechy szybko nauczą się je obsługiwać – podpowiada Aleksandra Drozdalska.

W związku z tym, że remont łazienki przeprowadzamy co kilka, a nawet kilkanaście lat, sama aranżacja powinna być dość uniwersalna i możliwa do zmiany bez konieczności kolejnej przebudowy. Postawmy zatem na stonowane płytki i ponadczasową stylistykę, ale zadbajmy także o funkcjonalne rozwiązania i dziecięce dodatki. Możemy zainwestować w maty kąpielowe z bajkowymi motywami, kolorowy kubeczek do mycia zębów czy fantazyjne myjki i gąbki. Niezwykle praktycznym gadżetem będą także specjalne pojemniki i ociekacze służące do przechowywania zabawek. Tak urządzona łazienka nauczy naszego malucha samodzielności w dbaniu o higienę oraz sprawi mu dużo frajdy.

Zobacz też: Łazienka dla dzieci

 

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!