REKLAMA

Poliuretanowa czy epoksydowa? Porównujemy dwa typy posadzek.

Redakcja Archiconnect.pl | 24 kwi 2019 11:07 0

Posadzki epoksydowe i poliuretanowe są powszechnie stosowane w przemyśle oraz w obiektach użyteczności publicznej. Mimo, że często żywice syntetyczne są traktowane jak jeden produkt, w rzeczywistości są to różne materiały i tym samym różne rodziny posadzek żywicznych o odmiennych formułach, właściwościach i zastosowaniach. Która z nich lepiej sprawdzi się i w jakich warunkach?

Żywice epoksydowe i poliuretanowe mają pewne cechy wspólne, m.in. to, że i jedne i drugie są dwuskładnikowe, czyli powstają z połączenia bazy i utwardzacza, w wyniku czego zachodzi proces wiązania i tworzy się bezspoinowa, nieprzepuszczalna powłoka, którą można wykonać w krótkim czasie na dużej powierzchni. Podstawowa różnica między tymi materiałami wynika z odmiennej budowy cząsteczkowej, która wpływa na przebieg procesu utwardzania żywicy. Żywice poliuretanowe mają większą gęstość wiązań między cząsteczkami, co sprawia, że są bardziej elastyczne i wytrzymałe od żywic epoksydowych. Z kolei żywice epoksydowe są bardziej wszechstronne, jeżeli chodzi o zastosowania i możliwe do uzyskania efekty wizualne.

Zobacz też: Współczesne posadzki w zabytkowym budynku - zobacz odrestaurowane wnętrze dworca w Starogardzie Gdanskim

Posadzki poliuretanowe – bardziej odporne na trudne warunki użytkowania

Systemy posadzkowe na bazie żywic poliuretanowych są trwałe i wytrzymałe w warunkach intensywnego ruchu pieszego, dużych obciążeń mechanicznych, takich jak np. miejscowy załadunek towarów oraz intensywny ruch wózków widłowych i paletowych, oraz obciążeń chemicznych. Ważną cechą posadzek na bazie żywicy poliuretanowej jest duża tolerancja na niskie i wysokie temperatury oraz tzw. szok termiczny. Dla przykładu, standardowy system epoksydowy ma odporność termiczną do 65ºC, a wybrane posadzki poliuretanowe, np. poliuretanowo-cementowe, wytrzymują temperatury powyżej 90ºC. Z tego powodu są lepiej dopasowane do zastosowań przemysłowych, w obiektach, w których posadzka jest narażona na wymagające warunki użytkowania. Z kolei posadzki epoksydowe są z natury bardziej sztywne i, gdy są poddawane wahaniom temperatury lub są narażone na rozciąganie, odkształcają się razem z betonowym podłożem.

Posadzki poliuretanowo-cementowe – do zadań specjalnych

Mówiąc o posadzkach poliuretanowych należy pamiętać o tym, że są różne rodzaje tego typu posadzek, m.in. gładkie posadzki wylewane, które tworzą komfortową powierzchnię, po której miękko się chodzi, wytrzymałe na intensywny ruch pojazdów posadzki parkingowe o przeciwpoślizgowej fakturze oraz posadzki poliuretanowo-cementowe – najbardziej odporne ze wszystkich posadzek poliuretanowych.

To też Cię zainteresuje: Archiwum Państwowe w Białymstoku ma nową siedzibę

Posadzki poliuretanowo-cementowe są stosowane tam, gdzie panują najtrudniejsze warunki użytkowania, m.in. w zakładach spożywczych, ponieważ wytrzymują skrajnie wysokie temperatury, nawet do 120ºC, szok termiczny od otwieranych drzwi gorących pieców lub mroźni, działanie substancji zawartych w półproduktach żywnościowych oraz miejscowe obciążenia mechaniczne w strefach załadunku towarów, związane z ruchem ciężkiego sprzętu.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!