REKLAMA

Renowacja dachu zabytkowych budynków - spektakularne realizacje

Redakcja Archiconnect.pl | 11 lip 2019 13:29 0

Renowacja poszycia dachowego to jeden z najtrudniejszych etapów konserwacji budowli historycznej. Wymaga dokładnej analizy uszkodzeń i podjęcia decyzji o pracach remontowych lub ułożeniu całkiem nowego pokrycia.

W renowacji historycznych budynków najbardziej pożądane są produkty, które pochodzą z okresu powstania budowli, jednak najczęściej ich dostępność jest ograniczona. Dlatego tak ważne jest dopasowanie wykroju i kolorystyki poszczególnych elementów, aby utrzymać budynek w stylu z konkretnej epoki. Cały proces doboru i dopasowania elementów odbywa się pod czujnym okiem konserwatora. Nierzadko istnieje konieczność wyprodukowania wzoru na specjalne zamówienie, by zachować historyczny charakter zabytku.

Karpiówka gotycka na Zamku Książ

Renowacja dachu Zamku Książ powstałego w XIII wieku na Dolnym Śląsku wymagała szczegółowej kalkulacji uszkodzeń, tak aby zostały one naprawione lub zastąpione przy jednoczesnym zachowaniu nienaruszonych czasem elementów. Mimo że dach przed rozpoczęciem prac pokrywała blacha miedziana, zdecydowano się na wybór klasycznej przy tego typu zabytkowych pokryciach dachówki Karpiówki gotyckiej, która oryginalnie zdobiła zamek.

Zobacz też: Perełka modernizmu i ponadczasowy szyk - zobacz odnowione wnętrza willi na Saskiej Kępie

 

Ten rodzaj dachówki jest najczęściej wykorzystywany przy renowacjach historycznych budynków. Firma Wienerberger obecnie jako jedyna w Polsce produkuje ceramiczną Karpiówkę, utrzymując dzięki temu tradycje wielu polskich zabytków. Użycie Karpiówki, która pojawia się w szerokiej gamie zarówno kolorów jak i wykrojów pozwala na idealne dopasowanie do istniejącego już pokrycia zabytkowego budynku. Czasem jednak dobór gotowego odpowiednika nie jest możliwy ze względu na charakterystyczny kształt czy wielkość oryginalnej dachówki. W takich sytuacjach na zamówienie konserwatora, producent jest gotów wyprodukować ją według projektu przygotowanego pod dany zabytek.

Na specjalne zamówienie

Takim przykładem jest owiany mrocznymi legendami Zamek Czocha położony nad rzeką Kwisą w Łużycach Górnych na Dolnym Śląsku. Przeprowadzona renowacja dachu wymagała produkcji półokrągłej Karpiówki falistej. Rekonstrukcja była dla dekarzy prawdziwym wyzwaniem ze względu na skomplikowaną konstrukcję warowni, która była rozbudowywana w różnych stylach wraz z licznie zmieniającymi się właścicielami. Odremontowany zabytek stał się popularną atrakcją tego regionu. Odbywają się w nim multimedialne pokazy, organizowane są wycieczki z przewodnikiem, a spragnieni wrażeń turyści mogą również zanocować w zamkowym hotelu.

To też Cię zainteresuje: Nagrody Brick Award 2019 już przyznane: zobacz kto zwyciężył

Zamek w Mosznej to zabytek, którego budowa rozpoczęła się w XVIII wieku. Z biegiem lat, tak jak w przypadku Zamku Czocha był rozbudowywany w różnych stylach: barokowym, neogotyckim i neorenesansowym. W ostatnim czasie jego dach również został odrestaurowany klasyczną Karpiówką firmy Wienerberger. Pałac jest położony w pięknym parku, który stanowi część parku krajobrazowego. Obecnie pałac jest częściowo udostępniony turystom, a co roku organizowane jest tam Święto Kwitnącej Azalii, które gromadzi miłośników muzyki i sztuki z całej Polski.

Firma Wienerberger została doceniona „za całokształt dokonań w renowacji obiektów zabytkowych” i uhonorowana nagrodą „Renowator 2019” na tegorocznym Europejskim Kongresie Informacji Renowacyjnej.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!