REKLAMA

Zdrowy dom - zadbaj o przyjazny klimat pomieszczeń

Redakcja Archiconnect.pl | 09 sie 2018 10:36 0

Czystość powietrza, jego wilgotność oraz temperatura w dużym stopniu wpływają na to jak się czujemy. Zbyt wilgotne powietrze zwiększa niebezpieczeństwo pojawienia się zarodników pleśni, z kolei zbyt suche prowadzi do wysychania śluzówek, a tym samym do większej podatności na infekcje. Jak zadbać o przyjazny mikroklimat w mieszkaniu?

Badania dowodzą, że odpowiednia budowa ścian domu oraz wykończenie ich tynkiem wapiennym, doskonale regulują klimat pomieszczeń. A pamiętajmy, że spędzamy w nich nawet 90% życia – ucząc się, bawiąc, pracując czy po prostu regenerując siły po aktywnie spędzonym dniu. Prezentujemy trzy kluczowe czynniki decydujące o dobrym klimacie w pomieszczeniach.

1. Konstrukcja budynku

Dbałość o zdrowy dom możemy rozpocząć już na etapie wyboru materiałów, z których będą wzniesione jego ściany. Wyniki badań potwierdzają, że im bardziej masywna konstrukcja domu, tym lepiej dla mieszkańców. Budynki murowane mają zdecydowanie większą zdolność do akumulowania energii niż przykładowo budynki drewniane. Lepsza jest ich stabilność cieplna – skuteczniej gromadzą energię i wyrównują krótkotrwałe wahania temperatury, utrzymując ją na stałym poziomie. Tym samym korzystnie wpływają na mikroklimat wnętrza oraz samopoczucie jego użytkowników. I nie ma znaczenia, czy mówimy o dniach gorących, czy zimnych – wyjaśnia Tomasz Dzierwa product manager w firmie Baumit.

2. Termoizolacja

Aby przegrody mogły akumulować ciepło i oddawać je do wnętrza, muszą być od zewnątrz ocieplone. Dobrze zaizolowany dom potrzebuje zaledwie 40% energii zużywanej w przypadku braku ocieplenia. Ma to swoje plusy - przede wszystkim w postaci niższych rachunków za ogrzewanie - ale ma też minusy. Szczelne okna, drzwi oraz ściany znacznie ograniczają możliwość cyrkulacji powietrza i zwiększają ryzyko gromadzenia się wilgoci w pomieszczeniach, a co za tym idzie rozwój pleśni i grzybów. Wyjściem z tej sytuacji jest wybór produktów o naturalnych zdolnościach do pochłaniania pary wodnej, które jednocześnie pozwalają na wymianę powietrza oraz utrzymanie odpowiedniego poziomu wilgotności wewnątrz budynku. Dobra jakościowo i oddychająca termoizolacja jest w stanie zapewnić równowagę klimatu pomieszczenia i istotnie zwiększyć komfort przebywania w mieszkaniu – zarówno latem, jak i zimą.

Zdaniem eksperta firmy Baumit: Szczególnie dobrych efektów możemy spodziewać się po zastosowaniu systemu ociepleń bazującego na perforowanej płycie styropianowej. Ta bowiem charakteryzuje się niskim współczynnikiem oporu dyfuzyjnego, takim samym jak paroprzepuszczalna ściana wykonana z cegły ceramicznej. Zastosowanie tej płyty oznacza więc, że po dociepleniu paroprzepuszczalność całej przegrody pozostanie niezmieniona, co oznacza, że para wodna może bez przeszkód przenikać przez wszystkie części składowe fasady na zewnątrz. Dzięki temu ściany będą „oddychać”, a we wnętrzu zapanuje przyjemny i zdrowy dla mieszkańców klimat.

Zobacz też: Nowoczesne osiedla domków jednorodzinnych - atrakcyjna alternatywa

3. Wykończenie ścian

Wyniki badań pokazują, że wśród największych sprzymierzeńców naszego zdrowia są produkty z wapnem w roli głównej. Pokryte nimi ściany nie tylko dobrze akumulują ciepło i podnoszą komfort akustyczny, lecz przede wszystkim przejmują rolę naturalnej klimatyzacji – wykorzystują bowiem zwielokrotnioną powierzchnię ścian do wchłaniania nadmiaru wilgoci, tymczasowego jej magazynowania i równomiernego oddawania, gdy jest jej za mało. Zagwarantowana w ten sposób stała wilgotność powietrza zapewnia zdrowy klimat pomieszczeń. Ponadto, współczynnik pH powyżej 12 wyklucza ryzyko rozwoju grzybów i pleśni. Co więcej, wykończone w ten sposób powierzchnie nie ładują się elektrostatycznie i nie przyciągają kurzu, ułatwiając utrzymanie pomieszczeń w czystości. Już 1,5 cm grubości tynku Baumit KlimaWhite wystarczy, by zapewnić komfortowy klimat pomieszczenia – mówi Tomasz Dzierwa.

By odpowiednio dbać o jakość powietrza w pomieszczeniach, potrzebne jest podejście systemowe oraz zastosowanie naturalnych wyrobów na każdym etapie prac wykończeniowych – od tynkowania, przez opcjonalne wygładzenie po malowanie odpowiednią farbą (gwarantującą wysoką paroprzepuszczalność) np. Baumit KlimaColor.

Biel - uniwersalna, ponadczasowa, najczęściej wybierana przez Polaków

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!