REKLAMA

Rusza budowa Teatru KTO w Krakowie

Redakcja Archiconnect.pl | 07 sie 2019 09:57 0

Rusza budowa siedziby Teatru KTO w Krakowie przy ul. Jana Zamoyskiego 50. W realizacji tej za cel postawiono sobie uratowanie tyle architektonicznej materii historycznej z XIX wieku, ile tylko będzie możliwe z przyczyn konstrukcyjno-wytrzymałościowych, zarazem zaś połączenie jej z awangardową architekturą na miarę najsłynniejszych światowych realizacji tego typu połączonych z olbrzymimi przeszkleniami.

Zachowane fragmenty XIX-wiecznego Przytułku Zgromadzenia Św. Wincentego á Paulo posłużą do stworzenia budowli, jakiej pozazdrościć mogłoby każde miasto świata o wielowiekowej tradycji. Za sprawą projektu pracowni MTWW Architekci miasto zyska kolejny teatr na kulturalnej mapie Krakowa i Województwa Małopolskiego. Generalnym wykonawcą obiektu została stołeczna firma Moris Polska. Łączna powierzchnia zabudowy wyniesie 597 m2 przy kubaturze 5856 m3. Teatr KTO będzie miał powierzchnię użytkową 842 m2.

Zobacz też: Ruszyła rejestracja na 4Buildings! 15-17 listopada zapraszamy do Katowic

Siedzibę teatru zaprojektowano z olbrzymią troską o osoby niepełnosprawne, w tym korzystające z wózków inwalidzkich. Projekt nie zawiera żadnych barier architektonicznych. W budynku będzie winda przystosowana dla osób niepełnosprawnych, obsługująca wszystkie kondygnacje teatru. W projekcie zachowano maksimum materii historycznej spełniającej wymagania wytrzymałościowe. Budynek będzie się składał z zachowanej XIX-wiecznej elewacji frontowej z przeszklonym foyer, ponadto z głównej zwartej bryły teatru na planie prostokąta, zachowanej tylnej historycznej absydy oraz z bryły nadbudowy o dwie kondygnacje istniejącego budynku gospodarczego łączącego się z bryłą teatru.

Łączenie materii historycznej z nowoczesnością

Sam budynek teatru przewidziano jako oszczędny energetycznie. Warstwy w przegrodach budowlanych zaprojektowano tak, aby współczynniki przenikania ciepła były niższe niż normatywne. Jak podkreśla Moris Polska w realizacji Teatru KTO i kwestii jego nowoczesności wykorzystane zostaną doświadczenia firmy z innych budowanych przez nią placówek kultury, w tym m.in. z przebudowy Centrum Sztuki Mościce, za którą to realizację firma znalazła się w finale konkursu „Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku”. Moris Polska podzieli się z inwestorem całym swoim „know-how” jeśli chodzi o mechanikę sceny, oświetlenie sceniczne i ogólne, okładziny akustyczne ścian oraz wzmocnienie akustyki.

To też Cię zainteresuje: Elastyczne powierzchnie biurowe - odpowiedź na współczesne potrzeby

Łączenie w Teatrze KTO materii historycznej z nowoczesnością relacjonuje dyrektor ds. inwestycji Moris Polska Tomasz Chmiel: Projekt budowlany zakłada zrewitalizowanie i przywrócenie historycznego wyglądu elewacji frontowej z XIX wieku. Będzie ona poddana ekspertyzie pod względem wytrzymałości. Odbędą się także badania stratygraficzne, które pozwolą nam dotrzeć do oryginalnych barw tynkarskich. Rewitalizacja ściany frontowej będzie polegała na jej oczyszczeniu z warstw powstałych podczas rozbudowy kinoteatru »Wrzos« w latach 70. ubiegłego wieku. W miejscach występowania spękań i uszkodzeń wymienimy zdegradowane elementy muru na dobrą cegłę z rozbiórki pozostałej części budynku. Następnie ściana będzie otynkowana i pomalowana. Przez cały czas realizacji w toku prac ziemnych i konstrukcyjnych ściana frontowa będzie pod naszą specjalną kontrolą, aby nie dotknęły jej skutki uboczne wykopów i typowych na każdej budowie drgań. W dalszej części budowy będzie ona połączona z resztą konstrukcji przy pomocy belek stalowych spajających wszystkie elementy w całość. Będzie temu towarzyszyła dodatkowa analiza wytrzymałościowa tego fragmentu historycznego. Podsumowując mogę stwierdzić, że będzie to budowa specyficzna z racji swojej funkcji i ciekawych, nowatorskich rozwiązań architektonicznych. Niektóre elementy istniejącego obiektu będą zachowane, jako pomost pomiędzy historią a teraźniejszością. Obiekt powstaje w ścisłej zabudowie dzielnicy Podgórze, co stanowi pewne dodatkowe wyzwanie także pod względem logistyki.

Budowa siedziby Teatru KTO realizowana jest w ramach projektu pn. „Rewitalizacja dawnego obiektu kinoteatru »Wrzos« na potrzeby Teatru KTO”, który otrzymał dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!

0 Nie ma jeszcze komentarzy. Kliknij i dodaj pierwszy!