Deski na ściany dawniej...
Boazeria z czasów PRL kojarzona jest przede wszystkim z deskami z miękkiego drewna sosnowego, które nie tylko wymagało regularnej konserwacji, ale również było wyjątkowo nietrwałe i nieodporne na uszkodzenia mechaniczne. Z czasem pojawiła się również boazeria z innych materiałów - między innymi z korka lub z tworzyw sztucznych. Żaden z nich nie nadawał się jednak do produkcji wysokogatunkowej boazerii lub paneli ściennych.
... i dziś
Chcąc dziś obłożyć ścianę drewnem, mamy do dyspozycji bardzo wiele rodzajów desek. Bogata oferta kolorystyczna pozwala dobrać najlepszy odcień do naszego wnętrza. Współczesne deski ścienne oraz sufitowe wykonane są także z różnych gatunków drewna - zarówno tych, które występują w naszej strefie klimatycznej, jak i z tych, które rosną w krajach o cieplejszym klimacie.
Zobacz też: Moskiewski apartament - wnętrze inspirowane sztuką
Drewno wielu z nas kojarzy się z ciepłem i bezpieczeństwem domowego ogniska. Dzięki drewnianym mozaikom na ścianach i sufitach wnętrze staje się zdecydowanie bardziej przytulne i ciepłe - nie tylko pod względem panującego w nim klimatu. Grubsze deski ścienne dodatkowo (choć w bardzo niewielkim stopniu) utrudniają odpływ ciepła z pomieszczenia.
Ściany ozdobione drewnem prezentują się bardzo elegancko. Wykorzystując deski drewniane w różnych kolorach, możemy tworzyć na ścianie rozmaite mozaiki, które będą przykuwać wzrok wszystkich gości. Pamiętajmy jednak, by układając na ścianie wzory korzystać z drewna tylko jednego gatunku. Będzie się ono "równo starzało", czyli jego struktura i kolor będzie zmieniał się w jednakowym tempie, a do konserwacji będzie można używać tego samego środka. W przypadku wymieszania gatunków może okazać się konieczne używanie różnych lakierów konserwujących.
Gdzie sprawdzi się drewno?
Dzięki współczesnym technologiom ochrony drewna przed szkodliwym wpływem środowiska zewnętrznego, możemy stosować drewno ścienne właściwie w każdym pomieszczeniu - począwszy od kuchni, poprzez korytarze, salon, sypialnię, skończywszy na łazience.
W kuchni
Wielu ludziom wydaje się, że drewniana ściana w kuchni się nie sprawdzi, ponieważ jest tam z założenia brudno, gorąco i wilgotno, a w powietrzu unoszą się opary tłuszczu. Okazuje się, że dzięki współczesnym impregnatom tak trudne warunki nie są dla drewna przeszkodą. Stosując specjalne drewno przeznaczone do montażu w kuchni, można cieszyć się piękną mozaiką, bez obaw o jej zniszczenie.
Jak optymalnie zaplanować oświetlenie? Zobacz, co radzi architekt
W łazience
Drewno na ścianach można montować również w łazience pod warunkiem, że zostanie ono zabezpieczone we właściwy sposób przed panującą w tym pomieszczeniu wilgocią. Wtedy para wodna, zmienne temperatury i duża wilgotność nie będą stanowiły dla drewna problemu.
W korytarzu
Drewniane ściany w korytarzu to nie tylko elegancki wygląd, ale też gwarancja zabezpieczenia ścian przed uszkodzeniami czy zarysowaniami. Stosując deskę dębową lub z innego, twardego gatunku drewna mamy pewność, że będzie służyła przez długie lata.
W salonie
Salon jest reprezentacyjnym pomieszczeniem każdego mieszkania czy domu, dlatego wszystko tu powinno być eleganckie. Wyłożenie drewnianą mozaiką choć jednej ściany nada wnętrzu niepowtarzalnego klimatu, który docenią tak domownicy, jak i goście.
W sypialni
W sypialni najczęściej stosujemy drewno na ścianie za łóżkiem. Tworząc zagłówek w formie drewnianej mozaiki warto zwrócić uwagę na to, aby jej styl oraz kolorystyka były zbieżne z kolorystyką i stylem łóżka oraz innych mebli. Jeśli będzie inaczej, elementy te mogą się "gryźć".
Wysokogatunkowe deski do wnętrz to produkt, który spotyka się z rosnącym zainteresowaniem Polaków. Boazeria po latach wraca do łask w zupełnie nowej odsłonie. Firma Kaczkan coraz śmielej wprowadza wysokogatunkowe deski do wnętrz na polski rynek, rozszerzając nieustannie swoją ofertę.
To też Cię zainteresuje: Moc kolorów - architekt radzi, jak łączyć barwy we wnętrzach
4 Design Days 2020: ikony designu, najwięksi architekci, projektanci, producenci, deweloperzy o inspiracjach i trendach w architekturze i designie. Już 6-9 lutego 2020 r. w Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.
Zarejestruj się!